Jeśli myślisz o odejściu od kościoła

Zanim zdecydujesz się odejść:

  1. Módl się.
  2. Zanim przejdziesz do innego kościoła lub zdecydujesz się przeprowadzić do innego miasta, powiedz obecnemu pastorowi, jaki krok rozważasz. Poproś go o radę.
  3. Rozważ swoje motywy. Czy pragniesz odejść z powodu grzesznego, osobistego konfliktu lub rozczarowania? A jeśli odchodzisz z przyczyn doktrynalnych, czy te kwestie są naprawdę poważne?
  4. Zrób wszystko, co w twojej mocy, aby naprawić wszystkie zerwane relacje.
  5. Upewnij się, że rozważysz wszystkie „dowody łaski”, które dostrzegasz w życiu kościoła – miejsca, w których wyraźnie manifestuje się Boże działanie. Jeśli nie dostrzegasz żadnych dowodów Bożej łaski, może powinieneś raz jeszcze zbadać własne serce (Mt 7,3–5).
  6. Zachowaj pokorę. Pamiętaj, że nie znasz wszystkich faktów i oceniając ludzi i okoliczności, bądź łaskawy (interpretuj niejasności na ich korzyść).

Jeśli odejdziesz:

  1. Nie powoduj podziałów w ciele Chrystusa.
  2. Zrób wszystko, aby nie siać niezgody nawet wśród najbliższych przyjaciół. Pamiętaj, nie chcesz, aby cokolwiek powstrzymało ich wzrost i działanie Bożej łaski w tym kościele. Odrzuć wszelkie pokusy szerzenia plotek (nazywanych czasami „dawaniem upustu emocjom” lub „wyrażeniem swoich uczuć”).
  3. Módl się za dotychczasowy kościół i jego przywódców – i błogosław im. Zastanów się, jak możesz wyrazić to w praktyczny sposób.
  4. Jeśli zostałeś zraniony, przebacz – tak, jak i tobie przebaczono.

Niniejszy tekst pochodzi z książki Jak wygląda zdrowy kościół? autorstwa Marka Devera, którą możesz nabyć w księgarni FEWA. Kliknij tutaj, aby złożyć zamówienie.

Udostępnij!
    Dołącz!
    Wpisz swój e-mail, aby co dwa tygodnie otrzymywać najnowsze materiały EWC.