Zanim zdecydujesz się odejść:
- Módl się.
- Zanim przejdziesz do innego kościoła lub zdecydujesz się przeprowadzić do innego miasta, powiedz obecnemu pastorowi, jaki krok rozważasz. Poproś go o radę.
- Rozważ swoje motywy. Czy pragniesz odejść z powodu grzesznego, osobistego konfliktu lub rozczarowania? A jeśli odchodzisz z przyczyn doktrynalnych, czy te kwestie są naprawdę poważne?
- Zrób wszystko, co w twojej mocy, aby naprawić wszystkie zerwane relacje.
- Upewnij się, że rozważysz wszystkie „dowody łaski”, które dostrzegasz w życiu kościoła – miejsca, w których wyraźnie manifestuje się Boże działanie. Jeśli nie dostrzegasz żadnych dowodów Bożej łaski, może powinieneś raz jeszcze zbadać własne serce (Mt 7,3–5).
- Zachowaj pokorę. Pamiętaj, że nie znasz wszystkich faktów i oceniając ludzi i okoliczności, bądź łaskawy (interpretuj niejasności na ich korzyść).
Jeśli odejdziesz:
- Nie powoduj podziałów w ciele Chrystusa.
- Zrób wszystko, aby nie siać niezgody nawet wśród najbliższych przyjaciół. Pamiętaj, nie chcesz, aby cokolwiek powstrzymało ich wzrost i działanie Bożej łaski w tym kościele. Odrzuć wszelkie pokusy szerzenia plotek (nazywanych czasami „dawaniem upustu emocjom” lub „wyrażeniem swoich uczuć”).
- Módl się za dotychczasowy kościół i jego przywódców – i błogosław im. Zastanów się, jak możesz wyrazić to w praktyczny sposób.
- Jeśli zostałeś zraniony, przebacz – tak, jak i tobie przebaczono.
Niniejszy tekst pochodzi z książki Jak wygląda zdrowy kościół? autorstwa Marka Devera, którą możesz nabyć w księgarni FEWA. Kliknij tutaj, aby złożyć zamówienie.